Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrací systém BALST

 

Soutěž se hraje dvoukolově systémem každý s každým v jednom soutěžním roce. Soutěžním rokem  je jeden kalendářní rok, hraje se tedy ZIMA - PODZIM. Zápasy se hrají v herně TJ Slavoj Bruntál.

 

Hraje se v termínech dle rozpisu zápasů, který je vydán před zahájením soutěžního roku. Rozpis je generován podle pořadí družstev z posledního odehraného ročníku. V rozpisu je vyřešeno i nasazování týmů ke stolům.

 

V jednom utkání se hraje 9 dvouher a jedna čtyřhra. Družstvo může po prvních třech utkáních dvouher vystřídat jednoho hráče, který již musí dohrát zbývající zápasy. Vystřídaný hráč už nemůže hrát. 

 

Příklad rozpisu jednoho kola zápasů

 

                                        13.10.2010
4   T9  ASK Skály  vs   T2  M SPORT Břidličná
3   T8  Beďa Oborná   T3  AlfaPlastik "A" Bruntál
2   T7  AlfaPlastik "B" Bruntál   T4  Rudná Plus
1   T6  OSRAM Bruntál   T5  BetaPlastik Bruntál
 • nad tabulkou je uveden termín zápasů
 • číslice vedle tabulky uvádí číslo stolu, u kterého daný zápas bude odehrán
 • každý tým vstupuje do nové sezóny z pozice, na které ukončil předcházející ročník (T1,T2...T9)

Podmínky účasti

 Soutěže se mohou zúčastnit pouze hráči nebo hráčky, kteří :

 1. nejsou zaregistrovaní v centrálním registru ČAST

 2. hrají okresní soutěž pořádanou RSST (bez dalšího omezení)

 3. hrají nejvýše krajskou soutěž pořádanou KSST, v utkání může hrát pouze jeden takový hráč

 4. zaregistrovaní hráči, kteří podepíší čestné prohlášení, že se nezúčastní žádné soutěže řízené ČAST v průběhu daného soutěžního roku

 5. jsou mladší 16-ti let (bez dalšího omezení)

 6. jsou starší 60-ti let (bez dalšího omezení)

 7. hráči, kterým byla udělena divoká karta (bez dalšího omezení)

 
Výklad k bodu 3
 • pokud v jednom hracím kole nastoupí více než jeden hráč, pak se v tomto kole odečtou veškeré získané body lepšímu hráči nebo dvěma lepším hráčům (v případě, že by za tým nastoupili tři registrovaní hráči hrající krajskou soutěž)

 • pokud se ale obě družstva před začátkem prvního zápasu daného soutěžního kola dohodnou, že více hráčů hrajících krajskou soutěž v jednom družstvě jim nevadí, pak se takový zápas považuje za korektní. 

Výklad k bodu 5
 • soutěže se může bez jakéhokoliv omezení zúčastnit hráč do 15-ti let, kterému v daném soutěžním ročníku při zahájení soutěže ještě nebylo 16 let.

Výklad k bodu 6
 • soutěže se může bez jakéhokoliv omezení zúčastnit hráč, který v daném ročníku soutěže dosáhne minimálně 60-ti let věku

Výklad k bodu 7
 • divokou kartu pro ročník 2016 získala Jarmila Veiglová

 

Soupisky

Soupiska družstva musí obsahovat název družstva, jména a příjmení hráčů a jejich rok narození. Na prvním místě soupisky bude uveden vedoucí družstva a jeho telefonní číslo s e-mailovou adresou. Soupisku lze doplnit po první polovině soutěže nebo taky ve výjimečných případech (dlouhá nemoc nebo úmrtí). Na soupisce mohou být maximálně tři hráči aktivně hrající krajskou soutěž.

 

Zápisy o utkání

Zápis o utkání vede a utkání řídí vedoucí nebo hráč toho družstva, které je v rozpisu uvedeno jako domácí. V zápisu je třeba správně uvést přesně jméno a příjmení hráče pro výpočet úspěšnosti všech hráčů v soutěži. Vyplněný zápis, podepsaný oběma vedoucími družstev, založí řídící vedoucí do označené složky v klubovně. Šablona zápisu je uvedena v oblíbených odkazech těchto stránek nebo taky zde.

 

Pravidla hry

Hraje se podle platných pravidel stolního tenisu.

 

Bodování

 • za vítězství ... 3 body
 • za remízu ... 2 body
 • za porážku ... 1 bod
 • za kontumační prohru ... 0 bodů

 

Při nasazení hráče nezapsaného na soupisce družstva je družstvo potrestáno odebráním bodů v zápasech, ve kterých tento hráč získal body.

 

Konečné pořadí

Pořadí družstev se stanoví podle počtu bodů z výsledků vzájemných utkání (body, sety), případně pak podle poměru celkového skóre.

Pořadí jednotlivců se stanoví podle % úspěšnosti, případně podle výsledků vzájemných zápasů. Do hodnocení jednotlivců budou zahrnuti jen ti hráči, kteří  odehráli v soutěži více než 50% zápasů.

Vítězné družstvo získává do ukončení dalšího ročníku putovní pohár BALST.

 

Termíny utkání

Hracími dny jsou středy dle rozpisu. Začátek utkání od 18:00 hod.

 

Odložení utkání

Z vážných důvodů (nemoc, pracovní záležitosti apod.) je možno utkání přeložit na náhradní termín. Vedoucí družstva žádající o odložení, musí nejpozději do pondělí 18:00 nahlásit vedoucímu 2. družstva a vedoucímu soutěže žádost o změnu. Zároveň se domluví na náhradním termínu odehrání utkání.

Veškeré zápasy musí být dohrány nejpozději do následujícího pondělí po řádném herním termínu. Předehrát zápasy je možné. Pokud nebude zápas odehrán ani v náhradním termínu (čtvrtek nebo pondělí před novým hracím kolem), pak to družstvo, které nenastoupilo k zápasu, prohraje kontumačně.

 

Startovné

Startovné za jedno družstvo musí být uhrazeno do zahájení soutěžního ročníku. Výše startovného je včas stanoveno předsedou oddílu.

 

Nedostavení se k utkání

Nedostaví-li se družstvo bez řádné omluvy k utkání, je penalizováno pokutou:

 • při prvním nedostavení ... 50,- Kč
 • při druhém nedostavení ... 100,- Kč
 • při třetím nedostavení ... 150,- Kč

 

Po čtvrté kontumační porážce je družstvo vyřazeno ze soutěže bez nároku na vrácení vkladu. Pokuty jsou splatné od začátku dalšího utkání.